Praca =/= życie. - Michał Sternadel Praca =/= życie.

Światło: Zapal | Zgaś

Praca =/= życie.

Dodano: 14.09.2007, 18:02:05

Żyjemy dla pracy. -- takie zdanko wypowiedziałem około pół roku temu, na jednym z długich spacerów po zaciszach miasta. Czy mam rację? Jak to robili ludzie, zajmujący się trochę filozofią, przedstawię tu jakiekolwiek słuszne lub mniej argumenty. Nie każdy musi się z nimi zgodzić.

Uważam, że cała ta cywilizacja spowodowała, że nie dostrzegamy tego, że cały swój czas, który za czasów młodości był zapewne przeznaczony na korzystanie ze spełnionych marzeń, spędzamy, wykonując jakąś pracę. Po co wykonujemy pracę? -- każdy, cywilizowany człowiek odpowie: "By żyć!" Ja powiem, bo po to żyjemy.
I nie jest tak? Wstajemy rano, kiedy moglibyśmy sobie pospać dłużej i pędzimy środkami lokomocji czy też pieszo do pracy, aby robić rzeczy różne, potrzebne bardziej, potrzebne mniej. Wracamy, zmęczeni. Jemy obiad, gdy mamy szczęście -- ciepły, gdy nie -- zamówiony lub kanapkę, włączamy okno na świat, oglądamy, mailujemy, czasem pracujemy w domu. Wieczór, śpimy.
-- Tak, dostajemy pieniądze, na nowy telewizor, łóżko, węgiel, tapety. Czasem możemy się z tych dobrodziejstw nacieszyć tylko jak już słodko śpimy.

Czy kiedy nie było cywilizacji ludzie nie pracowali, aby żyć? Czy nie hodowali zwierząt, nie uprawiali roślin, aby jeść? Czy brakowało im telewizorów? Czy jak ktoś nie miał kamienia w kształcie trójkąta nie był w stanie go nabyć za worek ziemniaków? Tu zgodzę się, że pracowało się, by żyć.

Cisza jest najlepszym argumentem, milknę...


Dodaj komentarz

Szybki kontakt:

Pozostaw zółtą karteczkę-wlepkę pod adresem:
Kraków, ul. Pawia 3 z id: #776AFFDA# oraz wiadomością. Jak nie zginie -- odczytam.

Ostatnie fotografie


Paproć
Paproć

Grzyb
Grzyb

  Więcej...