Po kilku latach nienagannej służby, w momencie, kiedy na karcie pamięci, dolutowanej do routera WRT54GL powstały błędy systemu plików, spowodowane awariami zasilania, w momemcie zapisu/odczytu danych, postanowiłem odświeżyć router, flash'ując najnowszą, dostępną wersję DD-WRT. Wybór padł na edycję z openvpn, gdyż nadmiernie potrzebowałem zdalnego dostępu do zasobów w domu oraz sprzętu, którym opiekuję się w różnych zakamarkach Polski, a zewnętrznego IP nie posiadają. Sama aktualizacja firmware'u przebiegła bez kłopotu, ustawienia zachowały się, ale po dłuższym namyśle, stwierdziłem, że warto nacisnąć przycisk reset na 5 sekund i zacząć wszystko od nowa.
Partycje na 2GB karcie SD postanowiłem tym razem zorganizować inaczej:
Pierwsza partycja jest montowana automagicznie przez DD-WRT w punkt /mmc/, drugą postanowiłem wspomóc router o pamięć wymiany, a trzecią przeznaczyć na różne pliki. Z powodu ograniczonych zasobów pamięci trwałej na routerze, partycjonowanie i formatowanie wykonałem na komputerze stacjonarnym, używając ulubionego fdisk oraz wklepując kolejno komendy:
mkfs.ext2 -L optware /dev/mmcblk0p1
mkswap -L swap /dev/mmcblk0p2
mkfs.ext2 -L mnt /dev/mmcblk0p3
Podkład pod instalacje optware już prawie gotowy, wmontowałem kartę do czytnika, odpaliłem go, diody mrugały, jak za dawnych lat. Aby jednak karta była użyteczna, należy przemontować ją z odpowiednimi opcjami oraz w inne miejsce. Mój router lubi, aby dane zapisywać synchronicznie. w przeciwnym wypadku, gubi ich część i karta pamięci wydaje się być jedynie dodatkowym pochłaniaczem energii elektrycznej. Zalecam więc od razu, aby uniknąć kłopotu zamontować ją w trybie synchronicznego zapisu/odczytu. Aby od razu przemontowywać odpowiednio kartę podczas każdego startu routera, udałem się do menu "Polecenia" w interfejsie WWW, gdzie w skrypcie startowym dodałem:
sleep 1
mount -o remount sync,noatime /mmc/
sleep 1
mount -o bind /mmc/ /opt/
sleep 1
mount /dev/mmc/disc0/part3 /mnt -o sync,noatime
Dzięki temu po każdym restarcie routera, partycje będą zamontowane tak jak powinny.
Teraz można już zacząć instalację samego optware, instrukcje dostępne są na przykład pod adresem: http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Optware Operacja trwa trochę, więc, jak w każdym starego typu FAQ/HOWTO i tym podobnym zalecam zrobić sobie kawę, albo nawet i dwie. Po wyświetleniu komunikatu Successfully terminated. Trzeba jeszcze zainstalować coś, co pozwoli uaktywnić partycję wymiany w routerze. W tym celu w konsoli wklepujemy:
ipkg-opt --tmp-dir /tmp/ install busybox
Po jego zainstalowaniu, przechodzimy do interfejsu WWW, do zakładki "Polecenia" i do skryptu autostartu dodajemy:
swapon /dev/mmc/disc0/part2 &
Restartujemy i sprawdzamy, czy oby na pewno wszystko działa.
Tak przygotowany router można wykorzystać do instalacji serwera proxy, klienta sieci torrent, serwera FTP. Instalacja serwera proxy jest o tyle użyteczna, że pozwoli nam w wielu przypadkach na ominięcie blokady dzielenia internetu, poprzez przepuszczanie pakietów przez router w warstwie 7, o czym pisałem już dawno temu.