Zdjęcia lotnicze małopolski. - Michał Sternadel Zdjęcia lotnicze małopolski.

Światło: Zapal | Zgaś

Zdjęcia lotnicze małopolski.

Dodano: 03.03.2008, 03:02:47

Zapewne każdy z Was kojarzy stary już portal Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, a ściślej, podstrony mapy.wrotamalopolski.pl oraz mapy2.wrotamalopolski.pl, które oferują internautom dostęp do mapy topograficznej, historycznej oraz zdjęć lotniczych małopolski. Zdjęcia nie są może najświeższe (googleearth oferuje troszeczkę nowsze), ale za to zawsze można skorzystać z konkurencji. Poza tym, jak to w UM -- można sobie takie zdjęcia kupić (mapy też). Można też oczywiście przeglądać to wszystko na stronie, dzięki wspaniałemu narzędziu Zoomify, a co, jeśli potrzebujemy mapki w miejscu, gdzie nie mamy internetu? Czasem zrzut ekranu wystarczy. Jak nie wystarczy, można posiłkować się plikami, ściągniętymi przez przeglądarkę, zawartymi w pamięci podręcznej (ich rozdzielczość wynosi z reguły 256x256px). Istnieje również bardziej chytry sposób na ściągnięcie map czy też zdjęć z wrotamalopolski.pl. Przy użyciu zoomify_downloader.py, napisanego przez Klokana Petra Přidala, możemy ściągnąć wszystkie pliki, wygenerowane przez zoomify, tworząc sobie lokalną kopię, pozwalającą na przeglądanie zasobów bez dostępu do internetu, jak również złożyć gotowy obrazek w formacie JPEG. Na stronie głównej projektu, dostępny jest opis piramidy Zoomify, który został wykorzystany przez autora. Niecierpliwicie się pewnie i już zacieracie rączki, żeby ściągnąć sobie mapy lub zdjęcia? Z przykrością, a raczej -- z uśmiechem na ustach napiszę, że bez drobnych kombinacji nie jest to możliwe. Polecam kupić, w sprzedaży podobno zdjęcia zachwycają jakością.

Subtelne wskazówki, które ułatwiają zabawę:

  • łatwiej korzystać ze starszej wersji strony z zasobami,
  • odrobina znajomości pythona (czasem żadna) jest potrzebna do zmiany niektórych miejsc w oryginalnym skrypcie,
  • żeby zdjęcie było bardziej estetyczne, wystarczy dokonać stretchingu histogramu (zabawa poziomami) i poprawić kontrast. Obrazek obok przedstawia różnice.

Przed przystąpieniem do ściągania map, zdjęć lotniczych, upewnijcie się, czy jest to legalne.
Edycja:
Okazało się, że wcale nie trzeba tak kombinować, jak pisałem, wystarczy tylko podać odpowiedniego linka.
Tutaj znajduje się instrukcja.

Dodane obrazy:
Zdjęcia lotnicze małopolski.

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników witryny Michała Sternadela. Witryna Michała Sternadela nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.
#1
Data utworzenia:26.03.2008, 22:02:43
Autor:Stach
Treść:To rzeczywiście działa! Trzeba tylko podać ten odpowiedni link ;)

Szybki kontakt:

Pozostaw zółtą karteczkę-wlepkę pod adresem:
Kraków, ul. Pawia 3 z id: #776AFFDA# oraz wiadomością. Jak nie zginie -- odczytam.

Ostatnie fotografie


Paproć
Paproć

Grzyb
Grzyb

  Więcej...