Komputerowe wspomaganie... - Michał Sternadel Komputerowe wspomaganie...

Światło: Zapal | Zgaś

Komputerowe wspomaganie...

Dodano: 18.11.2007, 00:12:53

Ostatnio nauczam się różnych bezużytecznych rzeczy na zajęciach. Do tych rzeczy należy między innymi Excel i Corel, bo podobno wspomaga to pracę geologa... No tak, przecież trzeba malować w Corelu te wykresy z Excela, przecież nie istnieje taki program jak Surfer i taki program jak Grapher chociażby... Przecież MapEdit, ArcGis to nie dla mnie, trzeba klikać, przenosić kolumny, liczyć standardowe odchylenia i inne, niepotrzebne rzeczy.

Postanowiłem więc napisać tutaj coś, co na prawdę wspiera badania. Tak, związane jest to z komputerem -- to jest czajnik. Do czajnika trzeba wlać wodę -- tu będzie to jakaś wiedza. Skąd wytrzasnąć wiedzę? No jak to -- przecież woda leci z kranu, każde dziecko to powie: kranem więc będzie Internet. Pozostaje nam jeszcze jeden element, bardzo ważny -- odkręcenie kurka... o tym opowiem później...

Zapewne niektórzy z Was kojarzą adres http://vls1.icm.edu.pl/, pod którym stoją zasoby Serwera Naukowego, udostępniającego masę ciekawych publikacji naukowych. Korzystałem z jego zasobów już niejednokrotnie i naprawdę można się wielu ciekawych rzeczy dzięki temu dowiedzieć. Niech zasoby tego serwera będą wodą, a sama strona kranem. Co jest kurkiem? Link search. Kliknijmy... Jeśli jesteśmy z poza placówek współpracujących z Serwerem Naukowym otrzymamy piękny komunikat 403 Forbidden. Nie da się odkręcić kranu, więc trzeba zmykać na uczelnie, aby tam odkręcić -- pomyśli większość. Ja jestem raczej domatorem, plucha na polu, gdzie bym się ruszał? Oto sposób, aby tylko czajnik przeniósł się na uczelnię.
Potrzebne rzeczy:

  • konto shellowe na serwerze uczelnianym,
  • klient ssh na lokalnym komputerze,
  • program tsocks dla linuksa lub np freecap dla windowsa.

Najpierw logujemy się na swój uczelniany serwer poleceniem: ssh -l login serwer.uczelniany -D localhost:1080 spowoduje to utworzenie swego rodzaju serwera proxy nasłuchującego na podanym porcie, następnie edytujemy ustawienia w pliku /etc/tsocks.conf lub /etc/socks/tsocks.conf na własnym komputerze (to zależy od dystrybucji):
server=127.0.0.1
server_port=1080
server_type=5

(dla windowsa odpowiednie ustawienia Socks Proxy w programie FreeCap).

Następnie odpalamy naszą ulubioną przeglądarkę, poprzedzając ją poleceniem tsocks: tsocks www-browser (dla windowsa, dodajemy swoją ulubioną przeglądarkę do programu FreeCap i uruchamiamy klikając), wchodzimy na stronę wyszukiwania, ODKRĘCAJĄC TYM SAMYM KUREK!

Dla tych, co mają w swojej sieci router na konkretnym systemie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to na nim odpalić "ssh-proxy" (ssh -l login serwer.uczelniany -D ip_routera:port_routera) i korzystać z tamtego tuneliku.

Chyba przyznacie rację -- to jest prawdziwe wspomaganie komputerowe badań (poszukiwania informacji)...


Dodaj komentarz

Szybki kontakt:

Pozostaw zółtą karteczkę-wlepkę pod adresem:
Kraków, ul. Pawia 3 z id: #776AFFDA# oraz wiadomością. Jak nie zginie -- odczytam.

Ostatnie fotografie


Paproć
Paproć

Grzyb
Grzyb

  Więcej...