Powiadomienie o poczcie na komórkę - Michał Sternadel Powiadomienie o poczcie na komórkę

Światło: Zapal | Zgaś

Powiadomienie o poczcie na komórkę

Dodano: 28.08.2008, 12:10:52

Ostatnio mój operator zmienił znacznie bramkę sms, której to używałem do rozsyłania sobie smsów. Wpadłem więc na pomysł, aby użyć czegoś mniej zależnego od widzi mi się operatorów. Z pomocą przyszedł znany już chyba wszystkim Kalendarz Google, a dokładniej, możliwość powiadamiania SMS'em o zbliżających się wydarzeniach. Wystarczy wpisać wydarzenie, ustawić typ powiadomienia i powinno zadziałać. Ażeby zautomatyzować całe zadanie trzeba jakiegoś prostego wrappera, który potrafi zapisywać notki do kalendarza o odpowiedniej godzinie. Ja wyszukałem gcalcli, ale pewnie może być też coś innego. Gcalcli jest to skrypt pythona, nie wymaga zbyt wiele bibliotek, a ich instalacja jest zapewne bardzo prosta dla każdego. Z tego co wyczytałem -- ludzie bardzo często używają go do wyświetlania kalendarza w conky'im. Po instalacji gcalcli czas na test:
./gcalcli --user login --pw hasło calm -- powinno wyświetlić kalendarz z zapisanymi wydarzeniami.
Od razu dla wygody można login i hasło zapisać sobie w pliku konfiguracyjnym ~/.gcalclirc w postaci:
[gcalcli]
user:login
pw::haslo

Należy pamiętać, aby ustawić odpowiednie uprawnienia, gdyż hasło nie jest szyfrowane: chmod 600 ~/.gcalclirc
Aby dodać notkę do kalendarza, używając tego programu, która wydarzy się 28 sierpnia 2008 roku o godzinie 23:03 neleży wpisać:
./gcalcli quick 'tresć notatki 23:03 08/28'
Po chwili moźna już sprawdzić, czy notatka jest umieszczona:
gcalcli calm
Należy pamiętać, że opcja quick w programie zapisuje zawsze wydarzenia do kalendarza domyślnego (to znaczy pierwszego, utworzonego w googlecalendar). Aby dostać powiadomienie SMS'em należy odpowiednio ustawić opcje powiadamiania dla tego kalendarza na stronie.
Powiadomienie sms działa najpóźniej 5 minut przed wydarzeniem, dodając więc notatkę do kalendarza należy pamiętać, aby godzinę odpowiednio zwiększyć, w zależności od ustawień. Wszystko można pewnie wykonać odpowiednim skryptem powłoki, na co na razie sam nie mam czasu.

P.S. zawsze można wysyłać sobie SMS za pośrednictwem cron'a o pogodzie, stanie usług serwera, ciekawych wiadomościach, czy chociażby przesyłać sobie dowcipy. Do dyspozycji mamy około 54 znaków.


Dodaj komentarz

Szybki kontakt:

Pozostaw zółtą karteczkę-wlepkę pod adresem:
Kraków, ul. Pawia 3 z id: #776AFFDA# oraz wiadomością. Jak nie zginie -- odczytam.

Ostatnie fotografie


Paproć
Paproć

Grzyb
Grzyb

  Więcej...